Translate

1 marca 2015

Rozważania przy stole... Queen moja miłość.

mj | 00:41
Nie jestem specem od muzyki. Ba, nie znam się na niej kompletnie i... muzycznie jestem "głucha jak pień" :)

Słucham... sercem :)
Muzykę lubię, ale oceniam ją wyłącznie przez pryzmat mojego odbioru emocjonalnego. Słucham jej raczej przypadkowo. To, co wpada mi w ucho... podoba mi się albo nie.

Jednak QUEEN... to wyjątek.

Ich utworów czasami potrzebuję. Wtedy włączam jedną z moich płyt i... daję się ponieść. TA muzyka wywołuje w mojej duszy jakąś nostalgię, dobrą emocję, wzmaga chęć do życia, dodaje skrzydeł... powoduje, że moje serce rośnie :)


Nie mam ulubionego utworu. Wszystkie mi się podobają, chociaż niektóre trochę bardziej od innych. Tego jednego - ulubionego - nie potrafię wybrać :)


Charyzmatyczna gwiazda Queen - Freddie Mercury - mimo, że od ponad 20 lat nie żyje, do tej pory robi na mnie wrażenie, jak nikt inny. Gdy w świat poszła wiadomość o jego śmierci czułam się, jakby odszedł ktoś bliski. Słuchałam tych "świętych" utworów (tego i tego i tego i tego i wielu wielu innych...), czytałam wszystko, co znalazłam na temat Zespołu i jego wielkiego Wokalisty i... smuciłam się.

(materiały prasowe)


Queen-ów mogę słuchać godzinami :)
Jak pamiętam, zawsze tak było i wiem, że to nigdy się nie zmieni...


Sprowokowana informacją o koncercie Queen + Adam Lambert w Krakowie - zainteresowałam się: Kto to jest ten Adam Lambert ?

Jak się okazało...
W 2009 roku brał udział w amerykańskim Idolu, śpiewając między innymi utwory Queen. Brian May i Roger Taylor gościli wówczas w programie i właśnie wtedy rozpoczęła się ich współpraca. Adam Lambert (zajął 2. miejsce w Idolu) jest obecnie bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, gdybym nie była taką muzyczną ignorantką, wiedziałabym to :)


Brian May: 
"... Nie szukaliśmy nowego Freddiego. Nagle pojawił się on…" 
(materiały prasowe)

W 2014 roku rozpoczęła się trasa koncertowa Queen + Adam Lambert Tour, w ramach której - 21 lutego 2015 r. - formacja wystąpiła w Krakowie.

Obejrzałam kilka godzin nagrań ich występów z trasy, które zdołałam znaleźć w necie. Byłam bardzo ciekawa, jak Lambert "małpuje" Freddiego. Uważałam za profanację dopuszczenie kogoś innego do TYCH utworów. Obawiałam się jakiejś "bolesnej" podróby. Freddie Mercury był przecież nietykalny, tak dobry, że nikt inny nie wchodził w grę :)


Tymczasem...
W miarę słuchania i oglądania bardzo znanych mi utworów, wykonywanych przez Adama Lamberta... powoli zmieniałam zdanie :)
Świetny facet! 
Nigdy nie zastąpi Freddiego, bo to po prostu niemożliwe. Jednak ma coś w sobie. Ku memu zdziwieniu, wcale nie naśladuje Mistrza, śpiewa inaczej, daje swój własny wizerunek sceniczny i niezłą charyzmę. Ma swój - całkiem interesujący - "sposób" na utwory Queen, który wpisuje się w znaną i docenianą "teatralność" koncertów Zespołu.

Zaciekawiona, sięgnęłam również po opinie ludzi. Są oczywiście skrajne :) Wielbiciele Queen-ów są podzieleni, część osób nie dopuszcza absolutnie żadnego zastępstwa, ale są również zwolennicy wykonów Adama Lamberta. Ja - ze swoim emocjonalnym podejściem do muzyki - zgadzam się z tymi, którzy dają Lambertowi szansę, nie zapominając oczywiście o "wiecznie żywym" Freddim Mercurym.


Queen + Adam Lambert to... nowa jakość, która mnie - laikowi - bardzo się podoba, co nie zmienia faktu, że Freddie Mercury był, jest i będzie JEDYNY W SWOIM RODZAJU :)


Bardzo ujęło mnie to, że Adam Lambert w czasie koncertów oddaje hołd Freddiemu Mercuremu, śpiewając "razem z nim", gdy ten pokazywany jest - jak żywy :) - na bilbordzie, a miedzy utworami dziękując za to, że publiczność przyjmuje go z entuzjazmem i nie oskarża o szarganie świętości.

Szkoda, że - z rożnych względów - nie było mi do Krakowa po drodze. Szczerze zazdroszczę tym szczęśliwcom, którzy mogli wysłuchać koncertu na żywo. Ja musiałam zadowolić się nienajlepszym nagraniem dostępnym w internecie. 

Relacja z koncertu [tu].
Koncert do pobrania (odpłatnie) [tu].

Mam nadzieję, że swoją wypowiedzią nie dotykam osób, które znają się na muzyce. Nie ustawiam się z nimi w jednym szeregu, po prostu daję wyraz temu, co... mi w duszy gra :) Myślę, że grupa Queen ma wielu odbiorców mojego pokroju :)


__________________
Źródła fotografii:w kolejności umieszczenia od lewej:1 - wedhahai.deviantart.com;3- poijanssen.deviantart.com;9,10 - en.wikipedia.org


4 komentarze:

 1. Ciekawy tekst, dużo nowych informacji, o których nie miałam pojęcia. Ja również lubię muzykę Queen:) ...choć wielkim znawcą nie jestem.
  Pozdrawiam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Zapraszam ponownie :)

   Usuń
 2. Queen lubię:) Ale wielkim znawcą niestety nie jestem...
  pozdrawiam bardzo serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak, jak ja :) Zapraszam ponownie :)

   Usuń

Jakiś komentarz?... Zachęcam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wariacje wokół stołu ... © 2013. All Rights Reserved | Powered by-Blogger

Distributed By-Blogspot Templates | Designed by-Windroidclub