Translate

21 marca 2015

Żółta strona tulipana...

mj | 00:16

No i doczekaliśmy się :) 
Słońce świeci coraz częściej i coraz dłużej.

Wreszcie wiosna !! 

Wiosna to czas... moich ulubionych tulipanów.
O tej porze roku kupuję tulipany w dużej ilości do domu, ustawiam je we wszystkich pomieszczeniach, gdzie tylko się da :)

Dzisiaj u mnie...  ŻÓŁTE TULIPANY.
Uwielbiam tulipany w każdej odsłonie, te zwyczajne ogrodowe, liliokształtne, papuzie i wszystkie inne, których nazw nie pamiętam. 


Ciekawostka:
Kwiat tulipana składa się z trzech wewnętrznych i trzech zewnętrznych płatków, których długość potrafi osiągać od półtora do kilkunastu centymetrów. Płatki są zazwyczaj od strony wewnętrznej błyszczące, a na zewnątrz matowe.


Ciekawostka:
Na początku XVII wieku, gdy tulipany sprowadzono do Holandii, kraj ten ogarnęła tulipomania. 
Za cenę jednej cebulki w Amsterdamie można było wtedy kupić dom. 
                                                                                                          
Najbardziej lubię białe tulipany, ale również różowe, czerwone, fioletowe, żółte a także te "zmiksowane" (podobno jest 15 tysięcy odmian uprawnych). Gdzieś kiedyś przeczytałam, że nie ma tylko tulipanów o czysto niebieskim i czysto czarnym kolorze. 


Żółtym tulipanom nadaje się symboliczne znaczenie, szczególnie, gdy mężczyzna daje je kobiecie. W naszej kulturze żółte tulipany są symbolem beznadziejnej miłości, niewierności i zdrady. Dodatkowo, żółty kolor wręczanych - jakichkolwiek - kwiatów wiązany jest z zazdrością.


Ja - jako miłośniczka tulipanów we wszystkich kolorach - wolę symbolikę, jaką żółtym tulipanom przypisuje się w Turcji, skąd według niektórych źródeł kwiaty te zostały sprowadzone do Europy. Tam... żółte tulipany symbolizują pogodne myśli i szczęście. Jakoś to do mnie bardziej przemawia, gdy patrzę na te "radosne" kwiaty. 

źródło: pixabay.com

Tak czy siak, gdy żółte tulipany stoją na stole i cieszą oczy, symbolika przestaje mieć znaczenie. Mnie się podoba ta... żółta strona tulipana :)
5 komentarzy:

 1. Wspaniały artykuł. Ja także uwielbiam żółte tulipany, dzięki Pani wpisowi poznałam ciekawe informacje na ich temat. Symbolika Turcji i mnie najbardziej przypadła do serca ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję i... zapraszam ponownie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :)

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń

Jakiś komentarz?... Zachęcam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wariacje wokół stołu ... © 2013. All Rights Reserved | Powered by-Blogger

Distributed By-Blogspot Templates | Designed by-Windroidclub