Translate

29 grudnia 2014

Sylwester w domu... A może stół szwedzki?

mj | 20:02

Za dwa dni Sylwester...
Wielu z nas spędzi ten wieczór w towarzystwie znajomych, na imprezie domowej. Gdy zdecydowaliśmy się sami lub "padło na nas" i impreza sylwestrowa jest w naszym domu, zastanawiamy się, jak ją zorganizować, żeby wszyscy dobrze się bawili, żeby było wygodnie, żeby było co jeść no i... żeby goście nie liczyli na całonocną obsługę z naszej - gospodarzy - strony.

My też chcemy mieć Sylwestra, chcemy się dobrze bawić. Z chęcią udostępniamy nasz dom na zabawę, ale nie chcemy przywitać Nowego Roku w biegu, miedzy podawaniem herbaty a wymianą talerzyków :) 

A może by tak... Sylwester przy szwedzkim stole :)

          
To bardzo dobry pomysł. 
Wystarczy wcześniej przygotować potrawy, przekąski i napoje oraz ustawić je na stole razem z odpowiednią ilością naczyń, sztućców i serwetek.


Uczestnicy zabawy sami się obsłużą, a rola gospodarzy sprowadzi się do tego, aby zadbać o wystrój stołu i... mieszkania oraz wystarczającą ilość jedzenia i naczyń. Często impreza sylwestrowa jest "składkowa", co oznacza, ze dzielimy się przygotowaniem menu, ale równie dobrze możemy podzielić się czynnościami organizacyjnymi, czyli zbieraniem zużytych naczyń, dokładaniem jedzenia czy dostawianiem napojów.


Wielką zaletą takiego przyjęcia jest swoboda, która bardzo sprzyja zabawie sylwestrowej. Goście i gospodarze nie są skrepowani miejscem, mogą prowadzić swobodne rozmowy z wybranymi osobami, stojąc lub przysiadając na kanapach, fotelach i krzesłach, które rozstawmy w rożnych miejscach pokoju.


Na szwedzkim stole najlepiej sprawdzają się sałatki, surówki, koreczki, małe kanapki, owoce morza, sery i wędliny oraz pokrojone warzywa - ustawione w sąsiedztwie masła i pieczywa. Można też podać owoce, małe ciasteczka lub ciasto pokrojone w kawałki, ale również krakersy, paluszki czy chipsy. Oczywiście na naszym stole powinny być zimne napoje, alkoholowe i bezalkoholowe. Szczególne miejsce poświęcamy na ustawienie kieliszków do szampana. Dobrze też zadbać o termosy z kawą i herbatą. Impreza sylwestrowa trwa stosunkowo długo, dlatego warto pomyśleć o daniu na gorąco. Z uwagi na formę jedzenia (bez stołu) powinno to być danie z kategorii "jednogarnkowych", na przykład flaki, bigos czy strogonow. Na stole stawiamy je w wazie lub w naczyniu z podgrzewaczami.


Szwedzki stół to doskonała forma przyjęcia połączonego z tańcami, które w Sylwestra są oczywistością :)
Zazwyczaj uznaje się, że szwedzki stół to forma dla ludzi młodych. Ja tak nie uważam :) Sądzę, że Sylwester w formie szwedzkiego stołu pozwoli na pewną swobodę zachowania, która zawsze sprzyja dobrej zabawie, a ta w wieczór sylwestrowy jest szczególnie pożądana.


Oczywiście, nie można robić nic na siłę, a już na pewno nie w Sylwestra. Zastanówmy się, czy nasz nad miarę  konserwatywny współimprezowicz zdoła rozluźnić się, gdy zapewnimy mu na przykład wygodny fotel. Jeżeli nie ma szansy... odpuśćmy i zróbmy imprezę przy tradycyjnym stole. Wszak nasz cel numer 1 to... dobra zabaw :) 

Jak zachować się przy szwedzkim stole ? TUTAJ
_________________

Wyżej zamieszczone fotografie zostały wykorzystane z zamysłem skorzystania z prawa cytatu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jeżeli znajdujesz tu swoje zdjęcie i masz zastrzeżenia co do jego wykorzystania - uprzejmie proszę o kontakt mjurczen@gmail.com (zdjęcie zostanie bezzwłocznie usunięte). Źródła fotografii w kolejności umieszczenia (od lewej): 1,2,4,5,7,9 - catchmyparty.com; 3,8,10 - buzzfeed.com; 6 - celebrationsathomeblog.com. 

16 komentarzy:

 1. Bardzo lubię szwedzki stół, za swobodę, dostępność i niezobowiązujący styl...
  Pozdrawiam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, ja też lubię taką formę przyjęcia :) Właśnie za tę swobodę dającą możliwość bezpośredniego kontaktu i luźnych rozmów. Pozdrawiam i ... wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 2. Fajnie...inspiracje :) w tym roku Sylwester u mnie :) ale bez stołu szwedzkiego bo garstka nas będzie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrej zabawy :) I... szczęśliwego Nowego Roku :))

   Usuń
 3. Szwedzki stół to podstawa - w tym roku po raz pierwszy robię Sylwestra i choć niewielkie mam grono gości, to jednak ustawienie stołu z jedzeniem rozwiąże połowę moich problemów (organizacyjnych) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taaak :) A i goście będą zadowoleni :) Życzę dobrej zabawy i ... dobrego Nowego Roku :)

   Usuń
 4. Ja niestety w tym roku sylwester spędzam sama w domu. Tak wypadło, że nie ma gdzie go zorganizować i wszyscy znajomi siedzą podobnie jak ja - w domu. No niestety :(


  MÓJ BLOG - klik -

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wcale nie znaczy, że będzie źle... Dużo czasu na postanowienia noworoczne ;)) Wszystkiego najlepszego życzę :)

   Usuń
 5. Ja spędzam sylwestra w domu, bo dwie koleżanki mnie wystawiły. Najpierw jedna, potem druga.

  http://sapphireblog1.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo wszystko... najlepszego Nowego Roku życzę :)

   Usuń
 6. Szwedzki stół jest bardzo przyjemną formą :)
  Nie trzeba się za dużo przy nim napracować...
  Niestety, w tym roku spędzam sylwestra w domu...

  pozdrawiam
  http://edzia-photoamator.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i taki luzik dla gospodarzy ;) Ja lubię taką formę przyjęcia, szczególnie gdy spotykają się bliscy znajomi :) Sylwester w domu ? Wiele osób "z wyboru" tak go spędza :) Wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 7. Genialny pomysł i dużo świetnych porad - na pewno kiedyś je wykorzystam :)

  Pozdrawiam :)
  http://zyciepostudenckie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłe... dziękuję :) Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 8. szwedzki stół to idealny pomysł na ugoszczenie gości w Sylwestra :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak uważam. I... nie tylko na Sylwestra, szczególnie gdy mamy mało miejsca. Uważam, że towarzystwo zawsze się dostosuje :) Dziękuję za odwiedziny :)

   Usuń

Jakiś komentarz?... Zachęcam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wariacje wokół stołu ... © 2013. All Rights Reserved | Powered by-Blogger

Distributed By-Blogspot Templates | Designed by-Windroidclub