Translate

1 września 2014

W życiu najważniejsze są stół i ...

mj | 23:23

" ... W życiu najważniejsze są stół i łóżko. Wszystkie inne sprawy załatwiamy tylko po to, by móc znowu zasiąść do stołu lub wrócić do łóżka ..."
[Marlena de Blasi, Tysiąc dni w Toskanii] b

Bardzo mi się podoba ta myśl :)

Pochylmy się więc nad STOŁEM …
Można przy nim robić wiele rzeczy. Właściwie życie skupia się wokół stołu. O ile nie toczy się akurat … w sypialni :)
Można przy nim jeść, pić, przyjmować gości, witać się i żegnać, prowadzić rokowania i podpisywać umowy, wyznawać miłość i rozstawać się, ale również grać w karty, czytać, szyć, golić się, pisać książkę czy modlić się. Przy stole można śmiać się, płakać i marzyć. Ba, można i … kochać się na stole. Praktycznie … wszystko można robić przy stole. Szczególnego znaczenia stół nabiera w czasie świąt, ślubów czy pogrzebów. 
Stół jest ważny.Łączy wiele funkcji, jest miejscem niezliczonych ilości sytuacji. Wokół stołu tworzy się tradycja, wychowuje się przy nim dzieci i rozstrzyga sprawy świata.
Ja bardzo "lubię" stół. Według mnie to centrum domu.


W moim domu są cztery stoły. Przy każdym robimy co innego, ale zawsze jest to z jakichś powodów ważne, bo przecież poświęcamy temu cenne chwile swojego życia :) 
Najczęściej korzystamy ze stołu w salonie, który - niestety, ale być może już niedługo - pełni również rolę sypialni. Lubimy też stół w kuchni. Właściwie przy stołach koncentruje się życie mojej rodziny. Nawet, gdy mój syn siedzi na kanapie i gra na komputerze ... ma w pobliżu swój stół z ulubionym nektarem bananowym :)Każdy z domowników ma jakieś zajęcia poza domem i rzadko jesteśmy w domu wszyscy. Dlatego, gdy tylko nadarza się okazja, organizuję wspólny posiłek, bo to pretekst, aby choć na krótki czas zatrzymać się i pobyć ze sobą. Bardzo cenię sobie te wspólne chwile przy stole.
Staram się, aby każdy z naszych stołów zawsze wyglądał ładnie. Tak mam, że lubię, gdy na stole są kwiaty, podkładki pod szklanki lub jakieś bibeloty dekoracyjne. Nawet mojemu synowi stawiam kwiaty na stole i ... nie przejmuję się tym, że bardzo często sprzątam suche badyle, bo on nie zauważa, że na przykład trzeba dolać wody.
Uważam, że ładnie wyglądający stół pozytywnie wpływa na nastrój i powoduje, że przyjemniej jest w domu. Nawet, gdy niezbyt jest posprzątane a wpadną akurat znajomi - fajny stół, gościnni gospodarze i jest OK. Nikt nie zauważy okruchów na dywanie czy kurzu w kątach :)
Skoro wokół stołu spędzamy dużą część naszego życia – dbajmy o to miejsce, cieszmy nasze oczy, bo od nich zaczyna się wiele dobrych emocji.
Wszystko, co miłe dla oka buduje dobrą atmosferę. A przecież o to chodzi, aby w domu była dobra atmosfera. 


Zacznijmy więc od STOŁU …


__________________
Wyżej zamieszczone fotografie zostały wykorzystane z zamysłem skorzystania z prawa cytatu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jeżeli znajdujesz tu swoje zdjęcie i masz zastrzeżenia co do jego wykorzystania - uprzejmie proszę o kontakt: mjurczen@gmail.com (zdjęcie zostanie bezzwłocznie usunięte).Źródło fotografii: pinterest.com

2 komentarze:

  1. 1/4 naszego salonu zajmuje wielki, drewniany stół- marzenie mojego taty :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Super ! Chciałabym mieć taki stół :)

    OdpowiedzUsuń

Jakiś komentarz?... Zachęcam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wariacje wokół stołu ... © 2013. All Rights Reserved | Powered by-Blogger

Distributed By-Blogspot Templates | Designed by-Windroidclub