Translate

19 września 2014

Jesień wrzosem się zaczyna ...

mj | 22:29
Lato przemija. 
Przed nami pora roku, która mimo, iż uświadamia nieuchronność przemijania – mnie w tym roku szczególnie:( – jest jedną z piękniejszych. Nadchodzi jesień … a jej zapowiedzią jest miedzy innymi WRZOS, na cześć którego nazwano jeden z miesięcy, wrzesień.

Letnie kwiaty idą w chwilowe zapomnienie, tracą na urodzie, niektórych już o tej porze roku nie ma. Przyszła pora na wrzosy. W tym roku aura szczególnie nas rozpieszcza. Jest piękna słoneczna pogoda, a w słońcu wrzos wygląda szczególnie pięknie.


Nie ma „krzyczącej” urody, jego kwiaty i liście są skromne, a jednak ma w sobie coś, co stanowi, że jest niezwykły. Dla mnie, jest przede wszystkim … romantyczny. 
Kolorystyka kwiatów wrzosu jest przecudna, bywa różowy, fioletowy, liliowy, purpurowy, ale również zielony i biały. I … każde jego wydanie mnie zachwyca. 

Ja uwielbiam wrzos. 
Dlatego przynoszę go do domu … mimo, iż niektórzy mówią, że nie powinno się tego robić. Według przesądu - głoszonego między innymi przez starsze panie w mojej rodzinie - przyniesienie wrzosu do domu przyciąga nieszczęście. Ja uważam, że jedyne zło, jakie może nam się przytrafić w związku z wrzosem to przegapienie okresu, kiedy możemy cieszyć oczy jego pięknym wyglądem :) Wrzos jest owiany tajemnicą i ... jak to z ludźmi - jedni w tajemnicy upatrują szczęście, inni się jej boją.
Sprowokowana „krzywdzącą opinią” na temat wrzosu poczytałam trochę na ten temat i … znalazłam sobie opcję, której mogę się trzymać :) 
Otóż, w sennikach można wyczytać, że szczęście zwiastuje spacer po wrzosowisku we śnie, a szkocka ludowa legenda głosi, że życzenie wypowiedziane na widok białych wrzosów może się spełnić. 
No i na deserek: łacińska nazwa wrzosu Calluna pochodzi od greckiego kallyno, co oznacza m.in. "upiększam", a więc … 

NIE BÓJMY SIĘ używać wrzosu do dekoracji naszych stołów.

Właściwie wrzos sam w sobie wygląda na stole dobrze, a jak mu jeszcze dodamy coś od siebie - efekt murowany. 
Można go po porostu wstawić do jakiegoś naczynia. 

Pięknie wygląda w doniczce, 


... w osłonce,... czy w wazonie.


Można go wstawić do dzbanka. W każdym domu jakiś jest :) 


albo … do innego naczynia kuchennego. Uruchomiajmy naszą wyobraźnię, zaskoczmy siebie i innych.  


Wrzos można wykorzystać do aranżacji stołu bardzo eleganckiej i romantycznej,


ale również na sposób swojski i przaśny. Doskonałym pomysłem na atrakcyjne jesienne dekoracje są wiklinowe koszyki i drewniane skrzynki z wrzosami w roli głównej.


Doniczkę z wrzosem możemy po prostu owinąć w serwetkę lnianą lub papierową, przewiązać sznurkiem czy kolorową wstążką. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele. Właściwie można zrobić wszystko, co nam przyjdzie do głowy. Każdy „wystrój” wrzosu jest dobry. Ważne, aby nam się podobał, bo nam ma robić dobrze … łechtać nasze zmysły :) Nieważne, pasuje ta wstążka, czy nie. Ważne, że nam się podoba.


Gałązki wrzosu można też wykorzystać do ozdobienia świeczek, 


... karafki lub butelki z winem.  Wrzos będzie wspaniale wyglądał jako akcent jesieni na stole, przy którym serwujemy rodzinny obiad. Serwetka z wrzosową gałązką wywoła uśmiech na twarzy członka rodziny, a to bezcenne. Dlatego warto sie pobawić :) 
Można robić wianki i inne ozdoby na stół …


Wrzos pięknie wygląda w bukietach, świetnie komponuje się z innymi kwiatami.Sami widzicie … wrzos to piękna i niekłopotliwa dekoracja. Każdy może ją sobie "zafundować". I wcale nie trzeba silić się na dzieła sztuki florystycznej. Wrzos jest w sam raz dla amatorów. 
A z uwagi na to, że może kwitnąć aż do listopada – przy bardzo niewielkim wysiłku (podlewać raz na jakiś czas) będziemy mogli cieszyć się jego wyglądem do późnej jesieni. Mało tego, jeżeli „weźmiemy na warsztat” wrzos w doniczce, możemy go prezentować na naszym stole w różnych odsłonach … od codziennej do świątecznej. To bardzo fajna zabawa, takie „przebieranie” wrzosu :)
Spróbujcie … Odstresowuje, uspakaja i nastraja pozytywnie :) 
Ja mam zamiar łapać "twórcze" chwile dla siebie tej jesieni, zmieniając wygląd dekoracji na stole. Twórczo i … z satysfakcją. 
Zachęcam :)__________________
Wyżej zamieszczone fotografie zostały wykorzystane z zamysłem skorzystania z prawa cytatu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jeżeli znajdujesz tu swoje zdjęcie i masz zastrzeżenia co do jego wykorzystania - uprzejmie proszę o kontakt: mjurczen@gmail.com (zdjęcie zostanie bezzwłocznie usunięte).Źródło fotografii: pinterest.com; sylvia-homeandinspiration.blogspot.ch; shabbyandlovely.tumblr.com; ana-rosa.tumblr.com; fioristaitaliano.it; florentyna-groszkiire.blogspot.com; 2.bp.blogspot.com; media-cache-ec0.pinimg.com; 7kwiatow.blogspot.com; deccoria.pl; mygreencanoe.blogspot.com; ziolowyzakatek.com.pl; mojaprzystan-ila.blogspot.comBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jakiś komentarz?... Zachęcam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wariacje wokół stołu ... © 2013. All Rights Reserved | Powered by-Blogger

Distributed By-Blogspot Templates | Designed by-Windroidclub