Translate

7 października 2014

Dekorujmy z głową ...

mj | 23:11
Kontynuując wątki "Zanim przyjdą goście..." , "Ustawmy stół..." i "Nakryjmy do stołu..." - dziś ostatni etap przygotowania stołu do przyjęcia gości ... dekorowanie.
Dla mnie, najprzyjemniejsze :)
No właśnie ...

Dekorowanie stołu nie może być improwizacją!
Koncepcję wystroju stołu warto przemyśleć i wcześniej przygotować. W dniu przyjścia gości nie ma już za bardzo czasu na rozważania o dodatkach, chociaż ... zdarzyło mi się już, że w ostatniej chwili musiałam pójść na tzw. "żywioł". Na to też powinniśmy być gotowi, zawsze coś może pójść nie tak.

Podstawowa zasada ... 
DEKORACJA NIE MOŻE ZDOMINOWAĆ STOŁU! To dodatek, który ma uprzyjemnić korzystanie z tego, co na stole.

To, jak udekorujemy stół przede wszystkim zależy od okazji.
O ile na przykład zaręczyny córki wymagają odświętnej formy, bo i chwila doniosła, i osoby przy stole w szczególnym nastroju,


o tyle ... towarzyski wieczór ze znajomymi pozwala na to, aby dać się ponieść i wprowadzić odrobinę szaleństwa, a nawet poeksperymentować.


Jako elementy wystroju stołu można wykorzystać praktycznie wszystko: świece, lampki oliwne i elektryczne, latarenki, kwiaty, zioła, susze, owoce, trawy, wstążki, serwetki, bieżniki, obrusy, drobne prezenciki, muszelki, koraliki, gwiazdki, literki, zdjęcia, balony ect., a także ... naczynia i to niekoniecznie zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. Możemy też wykonać dekoracje samodzielnie. Moje produkcje ... już wkrótce:)


Na początek, zastanówmy się, w czym podamy potrawy, czy będzie to zastawa biała, z wzorami, czy może - jak najczęściej u mnie - z przezroczystego szkła. Naczynia również są elementem dekoracji. Do nich dobieramy obrus lub serwetki oraz wszystkie inne gadżety, które położymy na stole. Ja zazwyczaj zastanawiam się, czy postawić na kolorystykę (beże? fiolety? biel? ect.), czy na rodzaj dekoracji (kwiaty? owoce? świece? ect.). Jeżeli stawiam na kolorystykę, to - czy w jednej tonacji? czy może kontrastowo? Fajnym, ostatnio docenianym przeze mnie, rozwiązaniem jest użycie jednego koloru i "zabawa" fakturami, np. połączenie lnianego obrusu z jedwabnymi serwetkami.


Z reguły moje stoły są tak zrobione, że komponują się z wystrojem pokoju. Nie jest to trudne, ponieważ poruszam się cały czas w granicach mojego gustu.
Nie wnikając w szczegóły ... uważam, że stosowanie się do kilku ogólnych zasad gwarantuje udekorowanie stołu ... z głową :) Nawet osobom, które nie mają do tego tzw. drygu. Wszak ładny stół to w dużej mierze - gdy nie organizujemy oficjalnych przyjęć - kwestia gustu :)

Zasady, którymi ja się kieruję:


Na stole musi panować harmonia, dekoracja nie może być chaotyczna.
Wszystkie elementy na stole powinny w jakiś sposób do siebie pasować (zgodnie z przyjętą koncepcją).Łatwiej jest udekorować stół, gdy jest centralny punkt dekoracji , do którego dopasowujemy pozostałe elementy.


Jeżeli zastawa jest wzorzysta, dobierzmy do niej dopasowany obrus  (lub serwetki) w jednym kolorze. Jeżeli zdecydujemy się na bieżnik, wstążkę czy jakiś inny motyw przewodni, powinniśmy je rozłożyć wzdłuż całego stołu.

Gdy zależy nam na szczególnej elegancji, użyjmy serwetek z materiału.Dekoracje nie powinny być za wysokie i zajmować zbyt wiele miejsca - należy pamiętać, że podstawowym celem przy naszym stole jest konsumpcja i komunikowanie się ludzi między sobą. Trudno o komunikację, gdy z osobą siedzącą naprzeciwko trzeba się "łapać" wzorkiem pomiędzy gałęziami nawet najpiękniejszych kwiatów :)


Dekoracje nie mogą "wchodzić" do naczyń, ani dotykać jedzenia.


Gdy używamy kwiatów, muszą one  być w idealnym stanie, nie mogą pylić ani silnie pachnieć. Do posiłków nie stosujemy świec zapachowych.


Pamiętajmy, że potrawy są kolorowe.


Wykończenie naszego stołu jest bardzo istotne. Wprowadzone dodatki nadadzą charakteru i wyrazu naszemu przyjęciu, pozwolą na wytworzenie lepszej atmosfery i ... "powiedzą" gościom, że są dla nas ważni. Na pewno ważne jest pierwsze wrażenie. Jednak, dekorujmy z głową. Wszak przy stole najważniejsi są ludzie i nic nie może ich przesłonić :) 

Przykłady moich aranżacji ... już wkrótce :)

_______________ 
Wyżej zamieszczone fotografie zostały wykorzystane z zamysłem skorzystania z prawa cytatu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jeżeli znajdujesz tu swoje zdjęcie i masz zastrzeżenia co do jego wykorzystania - uprzejmie proszę o kontakt: mjurczen@gmail.com (zdjęcie zostanie bezzwłocznie usunięte).Źródło fotografii: pinterest.com, media-cache-ak0.pinimg.com, makingitmemorable.wordpress.com, localmilkblog.com, theeverylastdetail.com, getcottage.blogspot.com/
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jakiś komentarz?... Zachęcam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wariacje wokół stołu ... © 2013. All Rights Reserved | Powered by-Blogger

Distributed By-Blogspot Templates | Designed by-Windroidclub