Translate

13 stycznia 2016

Bon-Ton... bez łyżki ani rusz :)

mj | 18:57
ŁYŻKA…

Uczymy się nią jeść od maleńkiego… to jedno z pierwszych narzędzi, którego obsługę poznaje człowiek. Wydawałoby się, że o łyżce nie ma co mówić. Jest taka… oczywista :)

Tymczasem…

Istnieją zasady używania łyżki :)
Łyżka do zupy…

Nakrywając stół, „przyrząd do jedzenia zupy” kładziemy z prawej strony nakrycia, „brzuszkiem” na stole. 


Do zupy serwowanej w talerzu podajemy zwykłą dużą łyżkę, natomiast gdy potrawa będzie jedzona z kokilki, z bulionówki lub z nelsonki, powinno się podać nieco mniejszą łyżką.


Nabierając zupę (umiarkowaną ilość), łyżkę ocieramy o brzeg talerza, aby potrawa nie kapała przy jej podnoszeniu. Nawet, gdy jesteśmy bardzo głodni, nie jedzmy zbyt łapczywie. To niebezpieczne i... może odebrać apetyt innym :) Łyżkę wkładamy do ust nie za głęboko. I teraz najlepsze... przeczytałam o dwu szkołach wkładania łyżki do ust... na wprost (szkoła francuska) lub bokiem (szkoła angielska). Starajmy się nie dzwonić łyżką o zęby i nie siorpać. Jedzmy raczej... w ciszy :).
Co do zasady nie powinno się przechylać talerza w celu wyjedzenia zupy do końca, ani „do siebie”, ani „od siebie”. Darujmy tę odrobinę, nawet jak nam bardzo smakuje :) Po prostu zostawiamy pewną ilość zupy nie zjedzoną. 


Po zjedzeniu zupy z talerza - łyżkę zostawmy na dnie. Gdy natomiast podadzą nam zupkę w kokilce, w bulionówce lub w nelsonce czy w filiżance... odłóżmy łyżkę na talerzyk, na którym stoi naczynie. Gdy nie ma talerzyka, nie pozostaje nic innego, jak pozostawienie łyżki w naczyniu. Nigdy, nie kładźmy brudnej łyżki na stole!

Łyżka do innych potraw…

Są potrawy, które ze względu na swoją konsystencję, co do zasady jada się łyżką, na przykład dania jednogarnkowe. Obowiązują wtedy takie same zasady, jak przy jedzeniu zupy. 


Gdy danie główne składa się z sosu i na przykład z klusek lub ryżu, wówczas - oprócz noża i widelca  - powinna być podana również dużą łyżka (do polewania).


Jedząc łyżką… trzeba mieć na uwadze to, aby nie wkładać do ust większej ilości jedzenia niż możemy jednorazowo połknąć. Spokojnie... zdążymy :)

Nie jest eleganckie dmuchanie zbyt gorącej potrawy albo mieszanie łyżką w celu przestudzenia. Lepiej poczekajmy chwilę, aż jedzonko wystygnie do odpowiedniej temperatury. I ładnie, i rozsądnie... damy sobie szansę poczuć prawdziwy smak potrawy :)

Nakrywając stół do spaghetti, łyżkę połóżmy po lewej stronie od talerza, a widelec po prawej, dopuszczalne jest też ułożenie obu sztućców po prawej stronie. Jeżeli zdecydujemy się jeść spaghetti łyżką i widelcem (można "po włosku": samym widelcem), łyżkę trzymamy w lewej ręce, na niej nawijamy makaron widelcem, a następnie  przenosimy ją wraz z jedzeniem do ust.


Łyżki podaje się również do potraw serwowanych w salaterkach, które goście wkładają sobie samodzielnie na talerze. Do tych celów są specjalne łyżki, trochę większe od tej do zupy.


Łyżeczka do kawy, herbaty i czekolady…

Łyżka do kawy, herbaty, czekolady jest znacznie mniejsza od łyżki do zupy, to… łyżeczka :)

Nakrywając do stołu, przy pełnym nakryciu kładziemy ją nad talerzykiem lub, gdy picie kawy, herbaty czy czekolady nie jest połączone z posiłkiem - na spodeczku z tyłu filiżanki.


Dbajmy o to, aby wielkość łyżeczki dobrać do wielkości naczynia, w którym podajemy gorący napój. Gdy do maleńkiej filiżanki espresso podamy łyżeczkę do herbaty... nie wygląda to dobrze, a i od naszego gościa wymaga niezłej gimnastyki, gdy chce zamieszać cukier w swojej kawie :)


Używając łyżeczki, nie oblizujmy jej a także pamiętajmy, że służy ona wyłącznie do mieszania napoju z cukrem lub mlekiem, ewentualnie do wyciśnięcia plasterka cytryny. Absolutnie niedopuszczalne jest picie napoju łyżeczką. No i mój czuły punkt... wyjmujmy łyżeczkę przed rozpoczęciem picia! Pozostawienie jej w naczyniu jest wysoce niestosowne, a dodatkowo może to być wręcz niebezpieczne - można sobie wydłubać oko :) I jeszcze jedno... nie trzeba obwieszczać całemu światu, że mamy herbatę, waląc łyżeczką o brzeg szklanki. Lekkie strząchniecie (ciche) łyżeczki nad napojem wyeliminuje kapanie, o które niektórym tak chodzi :)


Będąc na proszonej kawce, nie brudźmy ludziom obrusu, mieszając napój z cukrem lub mlekiem tak mocno, że połowa zawartości rozchlapuje się na boki :)

Wykorzystawszy łyżeczkę, odłóżmy ją - bez oblizywania i walenia o brzeg naczynia - na spodek obok filiżanki.


Łyżeczka do deseru…

Przy nakrywaniu, łyżeczkę do deseru kładzie się nad talerzem, z trzonkiem skierowanym w prawą stronę.


Do deserów, koktajli lub mrożonej kawy świetnie nadają się długie łyżeczki, które ja - bez specjalnego powodu - bardzo lubię. Używam ich bardzo często, często niestandardowo :) 


Jedząc deser łyżeczką, wkładamy do ust małe porcje, aby nie zlizywać smakołyku warstwami. Jest to nieeleganckie i nieestetyczne, może zniechęcić do nas naszych współbiesiadników :)


Łyżeczka do cukru…

Do cukru powinno się używać łyżeczek do tego przeznaczonych, różniących się od zwykłych łyżeczek kształtem i wielkością. „Zniechęca” to gości do mimowolnego „przejęcia” łyżeczki do cukru.


Łyżeczka do cukru powinna być zawsze czysta. Niedopuszczalne jest podanie na stół cukiernicy z łyżeczką oblepioną kawałkami cukru. 


Korzystając z łyżeczki do cukru zwracajmy uwagę na to, aby nie zbliżać jej za bardzo do gorącego napoju, który parując spowoduje zwilgotnienie sztućca. Taka wilgotna łyżeczka włożona z powrotem do cukru natychmiast zostanie oblepiona jego kryształkami. No i - na litość Boską - nie pozwalajmy sobie na coś takiego, że zanurzymy łyżeczkę do cukru w swoim napoju, a następnie odłożymy ją z powrotem do cukiernicy. Gdy z jakichś powodów nam się to jednak przytrafi, zwróćmy na to uwagę i poprośmy o wymianę łyżeczki... zanim inni to zrobią :)  


Łyżka, duża czy mała… przy stole, bez łyżki ani rusz :)
A skoro tak… na wielkich przyjęciach, czy jedząc własny obiad warto jej używać ładnie. Stosujmy chociaż niektóre zasady etyki przy jej używaniu. Drobna rzecz, wydawałoby się… bez znaczenia, ale „z drobiazgów świat się składa”. Drobiazg do drobiazgu i … nasze życie stanie się przyjemniejsze, a tym samym lżejsze i fajniejsze. Oczywiście... forma nie może przerosnąć treści, czyli jedzmy i pijmy ładnie, ale - bez przesady - nie dajmy sobie odebrać przyjemności z samej konsumpcji :)
__________
Fotografie: 
pixabay.com (CC0 Public Domain); internet (oznaczone do ponownego wykorzystania w celach niekomercyjnych)
2 komentarze:

  1. Garść cennych informacji. O połowie z nich nie miałam pojęcia:) Dziękuję:)
    Pozdrawiam ciepło i serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja również bardzo lubię te długie łyżeczki.... są cuuudne :)))
    Pozdrawiam cieplutko, Agness:)

    OdpowiedzUsuń

Jakiś komentarz?... Zachęcam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wariacje wokół stołu ... © 2013. All Rights Reserved | Powered by-Blogger

Distributed By-Blogspot Templates | Designed by-Windroidclub