Translate

1 stycznia 2016

Rozważania przy stole... żeby w 2016 roku wszystko cieszyło i nic nie nudziło :)

mj | 16:09
Wczoraj czytałam w jednym z dzienników ciekawy artykuł z serii `podsumowanie kończącego się roku`, poświęcony stylowi życia naszych Rodaków. Właściwie tytuł mówił wszystko...  "Nic nie cieszy, wszystko nudzi".

Niestety, obserwacja rzeczywistości bardzo często potwierdza stereotyp Polaka niezadowolonego, bez szans na poprawę. Często zakompleksionego malkontenta, lansującego teorię, że życie jest do d... Tacy najbardziej mnie drażnią, a już jak mówią, że w tym kraju nie da się żyć... przestaję być sobą :)

A najgorsze jest to, że w wielu przypadkach ludzie sami sobie to robią, dogadzają sobie najbardziej, jak można i na każdym kroku ułatwiają sobie życie, za niepowodzenie obwiniają innych i... na wszystko narzekają, nic nie jest w stanie ich zachwycić.

Wszystko jest pod ręką i... pieniążek rządzi światem.

Ci, którym kasy nie brakuje, o nic nie muszą zabiegać, wykładają gotówkę i mają, zapominając o tym, że poza nimi jest coś jeszcze na świecie. Ci natomiast, którym ciężej... wszystko sprowadzają do pieniędzy, które gdyby mieli, byłoby im dobrze. W obu przypadkach ludzie rezygnują z kreatywności, z zabiegania o cokolwiek, z cieszenia się tym, co za darmo jest pod ręką... rezygnując tak naprawdę z siebie.

Wielu z nas nigdy nie pomyślało, że to w zabieganiu, oczekiwaniu, zdobywaniu... człowiek odnajduje największe szczęście, że najbardziej jesteśmy spełnieni, gdy mamy realny wpływ na to, co nas w życiu spotyka.  Wielu z nas nie wie, co to satysfakcja z dobrze wykonanej roboty, błysk w oczach innej osoby, gdy zrobimy jej drobną przyjemność albo satysfakcja z odpuszczenia komuś "winy". 
Wielu z nas szuka "zaczepki", bo sąsiad nie powiedział pierwszy dzień dobry, ktoś zajechał drogę, uciekł autobus ect., zamiast skupić się na tym, co pozytywne... uśmiech starszej pani, śpiew ptaków czy łaszący się pies sąsiadów. Przykłady celowo banalne, ale tej samej wagi. Nie trzeba być filozofem, aby ocenić jak przytoczone sytuacje wpływają na poziom naszego zadowolenia z życia.

A wystarczy pozytywnie się otworzyć... :)


Oczywiście - i na szczęście - stereotyp "Nic nie cieszy, wszystko nudzi" nie dotyczy wszystkich Polaków. Jest wielu ludzi, w tym ja, którzy mimo wszystko, mimo różnych problemów, które muszą być udziałem każdego... pozostają szczęśliwi. A główna tajemnica w tym, że biorą sprawy w swoje ręce, sięgają na miarę swoich możliwości i więcej dają, niż oczekują.

Nowy Rok to... pretekst do zmian.
Niech 2016 rok przyniesie nowe...  Niezadowoleni mogą zacząć szukać szczęścia, a ci pozytywnie odbierający świat  - ulepszać swoje życie jeszcze bardziej :)
Pamiętajmy wszyscy i zawsze, że przecież tak naprawdę  my sami decydujemy, czy coś nas cieszy, czy nudzi. 


Myślę, że cała tajemnica tkwi w tym, aby dużo dawać z siebie,  doceniać małe rzeczy i cieszyć się nimi. Zastanawiajmy się czasami nad tym, czy na pewno zrobiliśmy cokolwiek - nie wszystko, tylko cokolwiek - aby być zadowolonymi z życia.  


Życzę wszystkim, a przede wszystkim samej sobie, żeby "wszystko cieszyło, nic nie nudziło", albo - zejdźmy na ziemię :) - żeby we wszystkim coś cieszyło i... coś nie nudziło :)
4 komentarze:

 1. Podpisuję się pod wszystkim co napisałaś !!! Zdecydowanie zgadzam się z Twoim spostrzeganiem ludzi i świata:) Tak więc starajmy się odnależć szczeście w sobie a naprawę śwuiata zacząć od siebie nie od sąsiada i może fajnie by było gdybysmy to my pierwsi powiedzieli ...dzień dobry, przecież swoją postawą daje się przykład innym:) Ja cieszę się ze wszystkiego co mama, jestem wdzięczna za każdy dzień życia i pierwsza mówię dzień dobry ...i właśnie takie podejście działa najbardziej:)
  Życzę Ci pogody ducha, radości ze wszystkiego, spokoju wewnętrznego i pozytywnych osób wokół:)
  Szczęśliwego Nowego Roku !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to... bierzmy, co dają :) Doceniajmy wszystko dobre - małe i duże - co nam się przytrafia i... wpływajmy pozytywnie na innych :) Dzięki za odwiedziny, pozdrawiam noworocznie :)

   Usuń
 2. Och, jak bardzo wiem, o czym mowisz. Wydaje mi sie, ze tylko ci narzekaja, co nie doswiadczyli prawdziwych tragedii, w innym przypadku potrafiliby cieszyc sie z tego co maja i doceniac codziennosc, nawet jej niedogodnosci. Zycze Ci, aby w nowym Roku bylo bardzo mal takich ludzi wokol Ciebie i otaczala cie tylko pozytywna energia. No i duzo zdrowka!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Bardzo dziękuję za odwiedziny. Tak jest, że człowiek musi 'dostać nauczkę' aby docenić to, co ma. A gdy dotyka nas jakaś tragedia... w moim przypadku pomogła mi przestać przejmować ludźmi, którzy nie dopuszczają innego myślenia niż swoje własne. Teraz spokojniej robię swoje ;)) Pozdrawiam i zapraszam ponownie.

   Usuń

Jakiś komentarz?... Zachęcam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wariacje wokół stołu ... © 2013. All Rights Reserved | Powered by-Blogger

Distributed By-Blogspot Templates | Designed by-Windroidclub